ZASADY UDZIELANIA PATRONATU
MAZOWIECKIEGO KURATORA OŚWIATY (MKO)
I. Postanowienia ogólne
- Patronat honorowy MKO stanowi szczególnego rodzaju wyróżnienie dla przedsięwzięcia bezpośrednio związanego z oświatą i wychowaniem oraz istotnego dla działań MKO. Przedsięwzięcie powinno służyć promocji lub kreowaniu pozytywnego wizerunku oświaty.
- MKO nie obejmuje patronatem przedsięwzięcia odpłatnego dla uczestników, a także przedsięwzięcia o charakterze lobbystycznym, reklamowym, komercyjnym (organizator planuje osiągnięcie zysku) oraz marketingowym (służącym promocji produktów i usług zarówno organizatora, jak i jego partnerów).
- MKO nie obejmuje honorowym patronatem produkcji filmowych, publikacji, opracowań, a także statutowej działalności stowarzyszeń, fundacji, związków, organizacji.
- MKO nie udziela również patronatów o charakterze stałym. Patronat jest przyznawany każdorazowo na jedną edycję.
- MKO obejmuje patronatem wydarzenia o charakterze jednostkowym oraz zamykające się w krótkiej przestrzeni czasowej. W przypadku wydarzeń o charakterze wieloskładnikowym (np. kampania, projekt) organizator powinien wskazać jedno wiodące, najbardziej prestiżowe wydarzenie/element, które zasługiwałoby na objęcie patronatem.
- MKO zastrzega sobie prawo do odmowy udzielenia patronatu nad przedsięwzięciem we wczesnym etapie realizacji, które nie ma jeszcze dokładnie określonych celów i źródeł finansowania, organizowanemu po raz pierwszy i mającemu charakter pilotażowy.
- Podczas rozpatrywania wniosku brane są pod uwagę, w szczególności następujące kryteria:
- nieodpłatny charakter przedsięwzięcia,
- stopień przygotowania projektu do realizacji, w tym kompletność przekładanych z wnioskiem dokumentów,
- dorobek merytoryczny instytucji ubiegającej się o patronat lub rekomendację w obszarze działań na rzecz dzieci i młodzieży oraz nauczycieli,
- realizacja polityki oświatowej państwa w danym roku szkolnym,
- realizacja celów Kuratorium Oświaty w Warszawie,
- wartości merytoryczne i wychowawcze,
- innowacyjne i nowatorskie rozwiązania służące podniesieniu jakości pracy szkoły lub placówki,
- przedsięwzięcie skierowane do dzieci, młodzieży i nauczycieli,
- zasięg terytorialny przedsięwzięcia.
- W przypadku wniosku dotyczącego konkursu Wnioskodawca zobowiązany jest do zamieszczenia w regulaminie zapisu, iż: objęcie patronatem konkursu (zawodów, turnieju) przez MKO nie oznacza wpisania tego przedsięwzięcia w wykaz zawodów wiedzy, artystycznych i sportowych, organizowanych przez kuratora oświaty lub inne podmioty działające na terenie szkoły, które mogą być wymienione na świadectwie ukończenia szkoły.
- W przypadku przedłożenia przez danego Wnioskodawcę więcej niż jednego wniosku o przyznanie honorowego patronatu, MKO zastrzega sobie prawo do objęcia patronatem tylko jednego przedsięwzięcia, które zostanie uznane za najbardziej wartościowe.
- W uzasadnionych przypadkach MKO może objąć patronatem honorowym przedsięwzięcia, które nie spełnia wymogów opisanych w Postanowieniach ogólnych. Wyróżnienie może być przyznane, jeśli inicjatywę cechuje wysoki poziom merytoryczny i organizacyjny, nie jest ona nastawiona bezpośrednio na zysk oraz zostanie uznana za istotną z punktu widzenia rozwoju oświaty w województwie mazowieckim.
- Objęcie patronatem honorowym nie oznacza deklaracji osobistego udziału MKO lub przedstawicieli KO w wydarzeniu, w pracach jury/komisji lub wsparcia organizacyjnego.
- Patronat honorowy jest pozafinansową formą wsparcia dla danego przedsięwzięcia; podmiotowi otrzymującemu patronat nie przysługują żadne roszczenie finansowe lub rzeczowe.
II. Procedura obejmowania wyróżnieniem
- Patronat jest udzielany na podstawie wniosku złożonego na określonym wzorze. Wniosek powinien być podpisany przez osobę upoważnioną (w przypadku występowania w imieniu organizatora do wniosku należy dołączyć upoważnienie do reprezentowania organizatora) i przesłany na adres korespondencyjny KO lub w formie zeskanowanej na adres mailowy: kuratorium@kuratorium.waw.pl lub złożony poprzez ePUAP.
- Wniosek o patronat honorowy należy złożyć nie później niż 30 dni przed rozpoczęciem wydarzenia (tj. przed: jego oficjalnym ogłoszeniem, rozesłaniem informacji do adresatów wydarzenia, itp.)
- Do wniosku należy dołączyć dodatkowe dokumenty, np.: regulamin przedsięwzięcia, szczegółowy program, listę prelegentów, materiały promocyjne, opracowania, w szczególności te, które będą udostępniane uczestnikom podczas realizacji przedsięwzięcia, jak również dokumenty potwierdzające przyznanie innych patronatów.
- W trakcie rozpatrywania sprawy wnioskodawca może być zobligowany do przekazania dodatkowych informacji i dokumentów.
- Informacja w sprawie przyznania patronatu oraz wszelka korespondencja w sprawie będzie przekazywana wyłącznie w formie elektronicznej na adres e-mail podany we wniosku lub na skrzynkę ePUAP.
- Wnioski niekompletne, złożone po terminie lub przesłane na innym niż ustalony wzór wniosku nie będą rozpatrywane.
- Odmowa przyznania patronatu nie wymaga uzasadnienia.
- Przyznanie lub odmowa przyznania patronatu nie ma charakteru postanowienia i decyzji w rozumieniu przepisów ustawy - Kodeks postępowania administracyjnego, a zatem w tym zakresie nie przysługuje zażalenie i odwołanie.
- Przyznanie patronatu nie podlega opłatom.
- Komórką odpowiedzialną za obsługę wniosków jest Wydział – Biuro Kuratora Oświaty. Dodatkowych informacji udziela Wydział – Biuro Kuratora Oświaty pod numerem telefonu 22 551 24 00 wew. 1104.
III. Prawa i obowiązki organizatora
- Organizator przedsięwzięcia ma prawo posługiwać się logotypem MKO oraz informacją o przyznaniu honorowego patronatu w materiałach informacyjno-promocyjnych wyłącznie po jego otrzymaniu. Wszystkie materiały, które będą zawierały logotyp, muszą uzyskać akceptację KO.
- Logo MKO nie może być używane po ustaniu realizacji danego przedsięwzięcia w związku, z którym został przyznany patronat.
- Organizator powinien niezwłocznie poinformować KO o wszelkich zmianach w regulaminie, harmonogramie, programie wydarzenia, itp.
- W ciągu 30 dni od zakończenia przedsięwzięcia organizator powinien przekazać do KO sprawozdanie z realizacji przedsięwzięcia objętego patronatem.
- Nieprzesłanie do akceptacji materiałów promocyjnych zawierających logotyp, informacji o istotnych zmianach w realizacji przedsięwzięcia oraz nieterminowe złożenie lub brak sprawozdania mogą skutkować cofnięciem patronatu lub negatywną decyzją w kolejnych przedsięwzięciach realizowanych przez danego organizatora.
- Informacja o przyznaniu patronatu jest publikowana na stronie internetowej KO.
IV. Odebranie patronatu
- MKO zastrzega sobie prawo do cofnięcia patronatu w każdym momencie, a w szczególności, gdy:
- zaszły okoliczności, o których organizator nie poinformował KO,
- organizator naruszył zasady przyznawania patronatów,
- wydarzenie negatywnie wpływa na wizerunek MKO.
- Wyróżnienie może zostać odebrane także bez podania przyczyny.
V. Patronaty Prezydenta RP i Pierwszej Damy
- MKO nie obejmuje patronatem honorowym wydarzeń objętych Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Wynika to z warunku zawartego w zasadach przyznawania patronatu Prezydenta RP, według którego „Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej sprawuje Honorowy Patronat jako patron jedyny i wyłączny”.
- MKO nie obejmuje patronatem honorowym także wydarzeń objętych Patronatem Honorowym Małżonki Prezydenta RP. Wynika to z warunku zawartego w zasadach przyznawania patronatu Małżonki Prezydenta RP, według którego „Małżonka Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej sprawuje Honorowy Patronat jako patron jedyny i wyłączny”.
- Jeśli organizator ubiega się o patronat Prezydenta RP lub Pierwszej Damy, powinien podać tę informację we wniosku, a po otrzymaniu decyzji z Kancelarii Prezydenta poinformować o tym KO.