Moje skróty

Schowek

Pokaż (9)

Kuratorium Oświaty w Warszawie

Ogólne zasady rekrutacji do szkół - Rekrutacja do szkół -

Nawigacja

Rekrutacja do szkół

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Ogólne zasady rekrutacji do szkół

Sprawy dotyczące przyjmowania uczniów do szkół podstawowych i gimnazjów publicznych reguluje rozporządzenie z dnia 20 lutego 2004 r. w sprawie warunków i trybu przyjmowania uczniów do szkół publicznych oraz przechodzenia z jednych typów szkół do innych (Dz. U. z 2004 r. Nr 26, poz. 232 z późn. zm.).

Sprawy dotyczące przyjmowania uczniów do szkół podstawowych i gimnazjów publicznych reguluje rozporządzenie z dnia 20 lutego 2004 r. w sprawie warunków i trybu przyjmowania uczniów do szkół publicznych oraz przechodzenia z jednych typów szkół do innych (Dz. U. z 2004 r. Nr 26, poz. 232 z późn. zm.).

Zgodnie z:
- § 4 ww. rozporządzenia do klasy pierwszej szkoły podstawowej ogólnodostępnej prowadzonej przez gminę lub innej należącej do sieci szkół podstawowych ustalanej przez gminę przyjmuje się:
  1. z urzędu – dzieci zamieszkałe w obwodzie danej szkoły podstawowej;
  2. na wniosek rodziców (prawnych opiekunów) – dzieci zamieszkałe poza obwodem danej szkoły podstawowej, w przypadku, gdy szkoła dysponuje wolnymi miejscami.)

- § 5 ww. rozporządzenia do klasy pierwszej gimnazjum ogólnodostępnego prowadzonego przez gminę lub innego należącego do sieci gimnazjów ustalanej przez gminę przyjmuje się:
  1. z urzędu – absolwentów szkół podstawowych zamieszkałych w obwodzie danego gimnazjum;
  2. na wniosek rodziców (prawnych opiekunów) – absolwentów szkół podstawowych zamieszkałych poza obwodem danego gimnazjum, w przypadku, gdy gimnazjum dysponuje wolnymi miejscami.
W przypadku, gdy liczba kandydatów zamieszkałych poza obwodem danego gimnazjum jest większa niż liczba wolnych miejsc, którymi dysponuje gimnazjum, kandydatów przyjmuje się na podstawie kryteriów zawartych w statucie gimnazjum.
Laureaci konkursów o zasięgu wojewódzkim i ponadwojewódzkim, których program obejmuje w całości lub poszerza treści podstawy programowej co najmniej jednego przedmiotu, przyjmowani są do wybranego gimnazjum niezależnie od kryteriów zawartych w statucie szkoły.

Dla kandydatów do oddziałów dwujęzycznych w gimnazjach może być przeprowadzony sprawdzian uzdolnień kierunkowych na warunkach ustalonych przez radę pedagogiczną.
Cytowane rozporządzenie reguluje także kwestie dotyczące przyjmowania uczniów do:
  • szkół integracyjnych oraz oddziałów integracyjnych (§ 6 ust. 2)
  • szkół i klas sportowych oraz szkół mistrzostwa sportowego (§ 12)
  • klasy programowo wyższej.

W celu uzyskania informacji:
- w obwodzie, jakiej szkoły zamieszkuje dziecko należy zwrócić się do gminy (dzielnicy),
- na temat warunków przyjęcia dziecka do wybranej szkoły należy zwrócić się do dyrektora szkoły.

Rekrutacja do szkół ponadgimnazjalnych

Rekrutację do szkół ponadgimnazjalnych przeprowadza się na podstawie rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 20 lutego 2004 r. w sprawie warunków i trybu przyjmowania uczniów do szkół publicznych oraz przechodzenia z jednych typów szkół do innych (Dz. U. Nr 26, poz. 232 ze zmianami)
Zgodnie z zapisem § 8 ust.1 cytowanego rozporządzenia o przyjęciu kandydatów do klasy pierwszej szkół ponadgimnazjalnych: zasadniczej szkoły zawodowej , liceum ogólnokształcącego, liceum profilowanego i technikum decydują kryteria zawarte w statucie szkoły, uwzględniające:
  1. oceny z języka polskiego i trzech wybranych obowiązkowych zajęć edukacyjnych,
  2. liczbę punków uzyskanych za egzamin przeprowadzany w ostatnim roku nauki w gimnazjum z części humanistycznej i matematyczno - przyrodniczej; języków obcych,
  3. inne osiągnięcia ucznia wymienione w świadectwie ukończenia gimnazjum, które uwzględnia w procesie rekrutacji, zwłaszcza:
    • ukończenie gimnazjum z wyróżnieniem,
    • udział w konkursach organizowanych przez kuratorów oświaty, co najmniej na szczeblu wojewódzkim,
Działając na podstawie § 23 ust. 2, 3 i 5 kurator oświaty w wydawanym każdego roku zarządzeniu w sprawie przyjmowania uczniów i słuchaczy do publicznych szkół ponadgimnazjalnych oraz szkół policealnych ustala:
  • terminy rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych,
  • terminy składania dokumentów do szkoły,
  • sposób przeliczania na punkty ocen z języka polskiego i trzech obowiązkowych zajęć edukacyjnych oraz wyników egzaminu przeprowadzanego w ostatnim roku nauki .
Szczegółowe zasady rekrutacji opracowują dyrektorzy szkół ponadgimnazjalnych na podstawie w ww. rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu i zarządzenia kuratora oświaty.

Metryczka

08.01.2010
Data publikacji 08.01.2010
Osoba wytwarzająca/odpowiadająca za informację:
Elżbieta Zgórzak
Osoba udostępniająca informację:
Marcin Snopczyński
do góry
l>