„Odkrywanie śladów historii lat 1944-1989 w przestrzeni publicznej mojej małej ojczyzny" - konkurs
Mazowiecki Kurator Oświaty wraz z Fundacją „Polska Fundacja Narodowa” organizuje konkurs „Odkrywanie śladów historii lat 1944-1989 w przestrzeni publicznej mojej małej ojczyzny" skierowany do wszystkich typów szkół województwa mazowieckiego.
w Warszawie
Al. Jerozolimskie 32, 00-024 Warszawa
Dyrektorzy i uczniowie
szkół województwa mazowieckiego
Szanowni Państwo,
pragnę poinformować, że Mazowiecki Kurator Oświaty wraz z Fundacją „Polska Fundacja Narodowa” organizuje konkurs „Odkrywanie śladów historii lat 1944-1989 w przestrzeni publicznej mojej małej ojczyzny" skierowany do wszystkich typów szkół województwa mazowieckiego. Do uczestnictwa w konkursie mogą przystąpić Szkoły, które spełnią warunki określone w załączonym regulaminie i do 11 maja 2018 r. przyślą pracę konkursową.
Konkurs jest częścią obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę i wpisuje się w działania związane z ogłoszeniem roku szkolnego 2017/2018 przez Minister Annę Zalewską "Rokiem dla Niepodległej". Równocześnie jest to odpowiedź na Uchwałę XXIII sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży z dnia 1 czerwca 2017 roku w sprawie miejsca lokalnych bohaterów w przestrzeni publicznej wolnej od symboli propagujących systemy totalitarne.
Wydarzenia lat 1944-1989 odcisnęły w Polsce swoje piętno nie tylko na powszechnie znanej wielkiej polityce, lecz również na historii społeczności lokalnych. Czas zniewalania narodu, ale i bohaterskich, pełnych poświęceń postaw, złożony jest z szeregu działań rozgrywających się w dużych jak i małych ośrodkach. Wprowadzaniu i umacnianiu się władzy ludowej, towarzyszyło zawłaszczanie przestrzeni publicznej przez zmianę nazw ulic, budynków, instytucji czy budowę obiektów gloryfikujących nową władzę i towarzyszącą jej ideologię. Nowy ustrój, choć zaprowadzany siłą, dążył do przejęcia w Polsce "rządu dusz", stąd pojawiła się potrzeba wykreowania narracji uwierzytelniającej działania komunistów. Służyć temu miała na nowo pisana historia i nowi bohaterowie. Ulice i instytucje otrzymały imiona działaczy komunistycznych, wmurowano pamiątkowe tablice i wzniesiono pomniki upamiętniające wydarzenia, w których uczestniczyły osoby związane z nową władzą, bądź do których to wydarzeń, z różnych względów, chciano nawiązywać.
Po 1989 roku, pojawiła się możliwość usuwania kontrowersyjnych patronów oraz miejsc pamięci gloryfikujących system totalitarny. Do przestrzeni publicznej wrócili bohaterowie narodowi i lokalni patrioci. Mimo to, proces uwalniania się od symboli propagujących system totalitarny nie został zakończony. Dlatego zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie, którego ważnym efektem będzie odkrywanie mniej znanych śladów historii.
Z wyrazami szacunku
wz. Mazowieckiego Kuratora Oświaty
/-/
Andrzej Sosnowski
Mazowiecki Wicekurator Oświaty
Pliki do pobrania
-
List MKO
90.98 KB
-
Zarządzenie w sprawie organizacji konkursu
89.99 KB
-
Regulamin konkursu
221.74 KB
-
Załącznik nr 1
12.57 KB
-
Załącznik nr w
12.01 KB
-
Załącznik nr 3
23.25 KB