Działalność ORPEG w kontekście migracji polskich uczniów.
Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą (dawniej Zespół Szkół dla Dzieci Obywateli Polskich Czasowo Przebywających za Granicą) został powołany w 1973 r. na mocy zarządzenia ówczesnego Ministra Oświaty i Wychowania. W pierwszych latach uruchomione zostały szkoły przy polskich przedstawicielstwach dyplomatycznych w krajach, w których liczba skierowanych z Polski pracowników wraz z rodzinami była największa. Z czasem powstawało coraz więcej szkół w coraz większej liczbie państw, a ponadto naukę umożliwiono również młodzieży wywodzącej się z Polonii.
Nasze szkoły mają swoje siedziby w 37 krajach. Realizują przede wszystkim: uzupełniający plan nauczania (nauczane przedmioty: język polski, wiedza o Polsce, historia Polski, geografia Polski oraz dodatkowo: matematyka); ramowy plan nauczania; kształcenie na odległość
Od roku szkolnego 2011/12 kształcenie na odległość (korespondencyjne) prowadzić będą wyłącznie szkoły ORPEG w Warszawie. Szczegółowe informacje na temat organizacji i programów kształcenia można uzyskać w poszczególnych szkołach przy polskich przedstawicielstwach dyplomatycznych oraz w ORPEG w Warszawie.
Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą realizuje dwa projekty edukacyjne współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki w Priorytecie III Wysoka jakość systemu oświaty, działanie 3.3 Poprawa jakości kształcenia, poddziałanie 3.3.3 Modernizacja treści i metod kształcenia.
- Otwarta szkoła - system wsparcia uczniów migrujących
- "Włącz Polskę!" - Opracowanie i pilotażowe wdrożenie innowacyjnych programów nauczania – zgodnych z polską podstawą programową kształcenia ogólnego – przeznaczonych dla uczniów – dzieci obywateli polskich za granicą
W załączniku: Działalność ORPEG w kontekście migracji polskich uczniów.
Pliki do pobrania
-
załącznik
1.58 MB