Wydawanie klauzuli apostille i uwierzytelnianie dokumentów przeznaczonych do obrotu prawnego z zagranicą
Uwierzytelnianie i opatrywanie klauzulą apostille dokumentów wydawanych przez szkoły przeznaczonych do obrotu prawnego z zagranicą
-
Co należy zrobić?
Wniosek o uwierzytelnienie/opatrzenie dokumentu klauzulą apostille można:
- złożyć w Kancelarii Kuratorium Oświaty w Warszawie, Al. Jerozolimskie 32, 00-024 Warszawa, pokój 107,
- przesłać na adres: Kuratorium Oświaty w Warszawie, Al. Jerozolimskie 32, 00-024 Warszawa.
Informacji udzielamy pod numerem telefonu: 22 551 24 00 wew. 1112.
-
Wymagane dokumenty
Kurator oświaty właściwy ze względu na siedzibę szkoły opatruje klauzulą apostille dokumenty szkolne przeznaczone do obrotu prawnego w państwie będącym stroną Konwencji znoszącej wymóg legalizacji zagranicznych dokumentów urzędowych z dnia 5 października 1961 r. (Dz.U. z 2005 r. Nr 112, poz. 938), dalej zwanej Konwencją haską. Wykaz państw- stron Konwencji haskiej dostępny jest pod następującym linkiem: https://www.hcch.net/en/instruments/conventions/status-table/?cid=41.
Uwaga! Mazowiecki Kurator Oświaty nie opatruje klauzulą apostille dokumentów przeznaczonych do obrotu prawnego w Burundi i Pakistanu. W tych przypadkach możliwe jest natomiast dokonanie uwierzytelnienia.
Jeśli dokument przeznaczony jest do obrotu prawnego w państwie niebędącym stroną Konwencji haskiej, Mazowiecki Kurator Oświaty dokonuje jego uwierzytelnienia.
Dokumenty przedłożone do opatrzenia klauzulą apostille/uwierzytelnienia muszą być dokumentami oryginalnymi bądź ich duplikatami. Wielostronicowe dokumenty powinny być zszyte. W miejscach zszycia umieszcza się pieczęć urzędową kuratora oświaty w sposób uniemożliwiający wymianę kart dokumentu.
Wymagane jest również złożenie wniosku wraz z informacją o państwie/państwach, do których dokument jest przeznaczony, oraz ewentualnie upoważnienia (w przypadku składania wniosku dotyczącego dokumentu, którego właścicielem jest inna pełnoletnia osoba). Jeśli dokument ma zostać uwierzytelniony (a nie opatrzony klauzulą apostille), konieczne jest ponadto załączenie dowodu wpłaty dokonanej zgodnie z informacjami zawartymi w części IV.
-
Realizacja
Opatrzenie klauzulą apostille/uwierzytelnienie dokonywane jest po potwierdzeniu faktu wydania dokumentu przez daną jednostkę (szkołę, ewentualnie archiwum).
Wniosek o dokonanie uwierzytelnienia/opatrzenia klauzulą apostille rozpatrywany jest w terminach określonych w Kodeksie postępowania administracyjnego, tj. nie później niż w ciągu miesiąca, a w przypadku sprawy szczególnie skomplikowanej – nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od dnia wszczęcia postępowania.
-
Opłaty
Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 1 lit. g ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (t.j. Dz.U. z 2023 r., poz. 2111), za opatrzenie klauzulą apostille dokumentów szkolnych przeznaczonych do obrotu prawnego w państwie będącym stroną Konwencji haskiej nie jest pobierana opłata skarbowa.
Zgodnie z § 67 rozporządzenia przywołanego w pkt. V w związku z cz. II ust. 5 załącznika do ustawy o opłacie skarbowej, za uwierzytelnienie dokumentu przeznaczonego do obrotu prawnego w państwie niebędącym stroną Konwencji haskiej pobiera się opłatę w wysokości równej kwocie opłaty skarbowej od legalizacji dokumentu, tj. 26,00 zł.
Opłatę wnosi się na rachunek bankowy:
KURATORIUM OŚWIATY W WARSZAWIE
79 1010 1010 0143 3922 3100 0000
-
Podstawa prawna
§ 66, § 67 rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 7 czerwca 2023 r. w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków (Dz.U. z 2023 r., poz. 1120 ze zm.).
Pliki do pobrania
-
Upoważnienie
28.5 KB
-
Wniosek
50 KB