„Doradztwo zawodowe. Od diagnozy do ewaluacji. Praktyczne wsparcie kadry szkół gimnazjalnych”.
List Mazowieckiego Kuratora Oświaty - zaproszenie na szkolenie w zakresie doradztwa zawodowego w ramach projektu systemowego „Edukacja dla pracy 2”.

Państwo
Dyrektorzy gimnazjów publicznych
i niepublicznych
województwa mazowieckiego
Szanowni Państwo,
Ministerstwo Edukacji Narodowej i Krajowy Ośrodek Wspierania Edukacji Zawodowej i Ustawicznej zapraszają dyrektorów, doradców zawodowych i nauczycieli, którzy nie uczestniczyli w I edycji do udziału w bezpłatnym szkoleniu pt. „Doradztwo zawodowe. Od diagnozy do ewaluacji. Praktyczne wsparcie kadry szkół gimnazjalnych” organizowanym w ramach projektu systemowego „Edukacja dla pracy 2”.
W związku z brakiem zainteresowania rozwijaniem umiejętności kadry pedagogicznej ponownie zwrócono się do Kuratorium Oświaty w Warszawie z prośbą o pomoc w rozpropagowaniu szkolenia. Jak wynika z informacji przekazanych przez organizatora, większość szkół odmówiła.
Przypominam, że zapis art. 1 pkt 14 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty ( Dz. U. z 2004 r., nr 256 poz. 2572 ze zm.) zobowiązuje szkoły i placówki oświatowe do przygotowania uczniów do wyboru zawodu i kierunku kształcenia. Jednym z celów dydaktyczno -wychowawczych szkoły powinno być możliwie najlepsze przygotowanie uczniów do aktywnego funkcjonowania we współczesnym społeczeństwie, w tym pracy zawodowej zgodnie z możliwościami psychofizycznymi i uwarunkowaniami rynku pracy.
Jednocześnie podkreślam, że w szkole pomoc psychologiczno - pedagogiczna jest udzielana w trakcie bieżącej pracy z uczniem oraz w formie, m.in. zajęć związanych z wyborem kierunku kształcenia i zawodu oraz planowaniem kształcenia i kariery zawodowej - w przypadku uczniów gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych (§ 7 ust. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 kwietnia 2013 r. w sprawie zasad udzielania i organizacji pomocy psychologiczno - pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach - Dz. U. z 2013 r., poz. 532). Ponadto w przypadku braku doradcy zawodowego w szkole lub placówce, dyrektor szkoły lub placówki wyznacza nauczyciela, wychowawcę grupy wychowawczej lub specjalistę planującego i realizującego zadania z zakresu doradztwa edukacyjno - zawodowego (§ 25 ust. 2 ww. rozporządzenia).
Celem rzetelnego wywiązania się z ww. zadania zachęcam Państwa do udziału w organizowanym szkoleniu, ponieważ do zadań doradcy zawodowego należy m.in.: gromadzenie, aktualizacja i udostępnianie informacji edukacyjnych i zawodowych właściwych dla danego poziomu kształcenia oraz koordynowanie działalności informacyjno - doradczej prowadzonej przez szkołę i placówkę (§ 25 ust. 1 ww. rozporządzenia).
Mające powyższe na względzie uprzejmie proszę o informację do Pani Alicji Reus - koordynatora szkoleń nt. udziału lub ewentualnych przyczyn odmowy udziału za pośrednictwem strony: www.edukacjadlapracy.koweziu.edu.pl
Za organizację szkoleń odpowiedzialna jest firma online - skillls sp. z.o.o
Proszę potraktować powyższe zadanie priorytetowo.
Z poważaniem ,
z up. Mazowieckiego Kuratora Oświaty
Mazowiecki Wicekurator Oświaty
- //-
Katarzyna Góralska