Mała szkoła – problem czy szansa? – seminaria dla samorządowców
10.02.2015W styczniu i lutym br. odbywają się w całej Polsce dwudniowe seminaria skierowane do przedstawicieli samorządów, które mają służyć prezentacji alternatywnych rozwiązań zmierzających do zaniechania likwidacji małych szkół. W warszawskiej edycji spotkania (10-11 lutego) wzięła udział Dorota Sokołowska, Mazowiecki Wicekurator Oświaty.
Bieżąca sytuacja demograficzna oraz kondycja finansowa poszczególnych jednostek powoduje konieczność podejmowania istotnych decyzji, których skutki należy przemyśleć i dobrze zaplanować w długofalowej perspektywie. Najtrudniejszym wyzwaniem stojącym przed małymi gminami jest poszukiwanie takich rozwiązań, które pozwolą na obniżenie wysokich kosztów utrzymania małych szkół, będących niejednokrotnie centrami życia i integracji społeczności lokalnych.
Podczas seminariów omawiane są następujące zagadnienia:
Podczas seminariów omawiane są następujące zagadnienia:
- Sytuacja oświaty na terenach wiejskich – problemy, wyzwania.
- Matryca kalkulacyjna finansów gminnych przeznaczonych na oświatę – narzędzie analizy budżetu i partycypacji.
- Alternatywne rozwiązania – co zrobić, aby uratować szkołę? – krok po kroku.
- Przekazanie prowadzenia szkoły (w drodze umowy) osobie prawnej - niebędącej JST lub osobie fizycznej.
- Prowadzenie działań innowacyjnych przez szkoły. Funkcja wiejskiej szkoły. Szkoła – ośrodkiem uczenia się przez całe życie. Przykłady rozwiązań stosowanych w Polsce i w innych krajach.
- Rola partycypacji w procesie budowania relacji między JST a mieszkańcami, w kontekście przekazywania szkoły innemu organowi niż JST. Narzędzia partycypacji.
- Rozwiązania alternatywne do likwidacji szkół – samorządowe przykłady dobrych praktyk (z gmin wiejskich i miejsko-wiejskich).
Seminaria „Małe szkoły – problem czy szansa?” zostały zorganizowane przez Ośrodek Rozwoju Edukacji razem z Centrum Wspierania Administracji „Pro Publico” Sp. z o.o. w ramach projektu systemowego „Doskonalenie strategii zarządzania oświatą na poziomie regionalnym i lokalnym - II etap”, we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej.
Więcej informacji na stronie internetowej Ośrodka Rozwoju Edukacji.