Moje skróty

Schowek

Pokaż (10)

Kuratorium Oświaty w Warszawie

130-lecie „Władka” – najstarszej szkoły na warszawskiej Pradze - Aktualności -

Nawigacja

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

130-lecie „Władka” – najstarszej szkoły na warszawskiej Pradze

23.11.2015

Uroczystości jubileuszowe 130-rocznicy istnienia VIII Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława IV w Warszawie zgromadziły wielu gości i przyjaciół, wśród których była Dorota Sokołowska Mazowiecki Kurator Oświaty.

Dobra szkoła jest jaka orkiestra, aby panowała w niej harmonia, muszą w niej współbrzmieć wszystkie elementy: nauczyciele, uczniowie i rodzice, rozum i serce – powiedziała Kurator gratulując społeczności szkolnej jubileuszu i życząc kolejnych sukcesów.

W obchodach (20 listopada) wzięli również udział przedstawiciele parlamentu, władz samorządowych i duchowieństwa: Senator Marek Borowski, Zastępca Prezydenta m.st. Warszawy Włodzimierz Paszyński, Biskup Marek Solarczyk, Burmistrz Pragi Północ Paweł Lisiecki wraz z zastępcami, Przewodnicząca Komisji Edukacji i Rodziny w Radzie m. st. Warszawy Małgorzata Żuber-Zielicz, pisarka i publicystka Barbara Wachowicz oraz przedstawiciele organizacji związkowych i oświatowych.

Uroczystość uświetnił występ szkolnego chóru. Obchody zwieńczyła sztuka autorstwa i w reżyserii Ewy Jażdżewskiej – Goldstein „Urodziny Króla Władka”.

VIII Liceum Ogólnokształcące im. Króla Władysława IV ma siedzibę na warszawskiej Pradze-Północ w budynku przy skrzyżowaniu ulicy Jagiellońskiej i Al. Solidarności. Szkoła wraz z Gimnazjum nr 58 im. Władysława IV tworzy Zespół Szkół nr 15.

Liceum Ogólnokształcące im. Króla Władysława IV w Warszawie należy do najstarszych szkół średnich stolicy. Jego poprzednikiem było męskie Gimnazjum Praskie, założone w 1885 r. Fundatorem i założycielem szkoły był Julian Różycki, którego postać w 90. rocznicę śmierci została w 2009 r. upamiętniona tablicą umieszczoną na budynku od strony ulicy Solidarności. Przez pierwszych 20 lat mieściło się ono w wynajmowanym budynku czynszowym przy ul. Brukowej 16 (obecnie Okrzei) róg Namiestnikowskiej (obecnie Sierakowskiego).

W 1907 roku Gimnazjum przeniosło się do nowego, własnego gmachu przy ul. Aleksandrowskiej, róg Petersburskiej (obecna lokalizacja). Na owe czasy był on nowoczesny architektonicznie (modernizm z elementami secesji), posiadał m.in. bogato wyposażoną pracownię fizyczną i piękną, istniejącą do dziś aulę.

W historii zapisał się udział uczniów w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 roku, co upamiętnia pamiątkowa tablica umieszczona na budynku. Wychowankiem Szkoły był m.in. Janusz Korczak - wielki przyjaciel dzieci, pisarz i wybitny pedagog o międzynarodowej sławie, zamordowany w obozie koncentracyjnym.

VIII LO im. Władysława IV od 1955 r. jest szkołą koedukacyjną, jedną z najbardziej znanych i cenionych w Warszawie. Należy do Towarzystwa Szkół Twórczych. Od 1993 roku dyrektorem szkoły jest Grażyna Filipiak. Liceum w 2015 r. zajęło w rankingu Perspektyw 7. miejsce w Polsce i 2. w Warszawie. Wysoką pozycję zawdzięcza świetnym wynikom uczniów w olimpiadach przedmiotowych, a także dzięki ich osiągnięciom z egzaminów maturalnych. Co roku prawie wszyscy maturzyści z „Władka” zdobywają indeksy renomowanych państwowych uczelni.        

 

Metryczka

Data publikacji 23.11.2015
Data modyfikacji 23.11.2015
Osoba wytwarzająca/odpowiadająca za informację:
Magdalena Teper
Osoba udostępniająca informację:
Magdalena Teper
do góry