Nowa strona internetowa Kuratorium Oświaty w Warszawie
Nowa szata graficzna, łatwiejsza nawigacja i uporządkowanie działów to nie jedyne, wprowadzone zmiany. Zgodnie z przepisami strona została dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom serwis automatycznie dostosowuje się do urządzeń mobilnych: tabletów i smartfonów.
Wystartowała nowa strona internetowa Kuratorium Oświaty w Warszawie. Na stronie znajdziecie Państwo informacje dostępne we wcześniejszej wersji serwisu, wzbogacone o nowe elementy i funkcjonalności. W zmienionej szacie graficznej staraliśmy się utrzymać, dobrze dotychczas funkcjonujący, podmiotowy podział menu. Umożliwia on sprofilowanie informacji dla głównych odbiorców: szkół, organów prowadzących oraz rodziców i uczniów. Pozostałe główne działy mają charakter przedmiotowo-tematyczny.
Na stronie głównej wyodrębniony został blok „Na skróty” za pośrednictwem, którego użytkownik może bezpośrednio dotrzeć do najczęściej szukanych informacji. Menu wewnątrz działów zostało uporządkowane i przybrało formę czytelnych „kafelków”, które ułatwiają nawigację, w szczególności przy przeglądaniu strony na urządzeniach mobilnych. Nowa strona została zaprojektowana w technologii responsywnej, co oznacza, że dopasowuje się do wielkości ekranu urządzenia, z którego korzysta użytkownik.
Strona została wyposażona m.in. w moduł pozwalający na kreowanie dowolnych baz danych z możliwością wyszukiwania przez internautę informacji według określonych parametrów. Są one wykorzystywane do tworzenia publicznych rejestrów takich jak wykazy: szkół i placówek, innowacji i eksperymentów pedagogicznych, patronatów oraz pracowników.
Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów w sprawie Krajowych Ram Interoperacyjności, minimalnych wymagań dla rejestrów publicznych i wymiany informacji w postaci elektronicznej oraz minimalnych wymagań dla systemów teleinformatycznych z 12 kwietnia 2012 r. serwis urzędu został dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Strona działa zgodnie ze standardami W3C oraz WCAG2.0 w oparciu o mechanizmy ułatwiające osobom niepełnosprawnym dostęp do publikowanych treści. Oznacza to m.in., że serwis jest w pełni rozpoznawalny przez programy czytające dla osób niewidomych Window-Eyes, JAWS czy NVDA. Obsługa serwisu możliwa jest zarówno przy pomocy klawiatury jak i myszki. Strona została wyposażona w mechanizmy ułatwiające przeglądanie treści przez osoby niedowidzące - zmiana wielkości czcionki i zmiana kontrastu.
Serwis internetowy Kuratorium zawiera kilka tysięcy artykułów, które funkcjonują w zupełnie nowym środowisku informatycznym. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby strona była w pełni funkcjonalna i bez błędów. Niemniej będziemy wdzięczni za przekazywanie wszelkich informacji o stwierdzonych nieprawidłowościach (na adres: komunikacja@kuratorium.waw.pl), które postaramy się usuwać w jak najszybszym czasie.