Rządowy program „Owoce w szkole”
W związku z pismem Pana Zbigniewa Włodkowskiego – Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej w sprawie przeprowadzenia badań ewaluacyjnych programu „Owoce w szkole” uprzejmie informuję, że Polska jako państwo członkowskie uczestniczące w ww. programie zobowiązana jest przeprowadzić w roku szkolnym 2010/2011 pierwszą ocenę wdrożenia programu, mającą na celu weryfikację jego skuteczności, a jej wyniki przekazać Komisji Europejskiej.
KO.ADM.II.LA.077-2/10 Warszawa, dnia 18 października 2010 roku
Szanowni Państwo
Dyrektorzy szkół podstawowych
województwa mazowieckiego
dotyczy: Rządowego programu „Owoce w szkole”
Szanowni Państwo!
W związku z pismem Pana Zbigniewa Włodkowskiego – Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej w sprawie przeprowadzenia badań ewaluacyjnych programu „Owoce w szkole” uprzejmie informuję, że Polska jako państwo członkowskie uczestniczące w ww. programie zobowiązana jest przeprowadzić w roku szkolnym 2010/2011 pierwszą ocenę wdrożenia programu, mającą na celu weryfikację jego skuteczności,
a jej wyniki przekazać Komisji Europejskiej.
Ocena programu „Owoce w szkole” przeprowadzona będzie przez Instytut Żywności i Żywienia im. prof. dra med. Aleksandra Szczygła w Warszawie dwa razy w ciągu roku szkolnego: w październiku i w czerwcu. W ramach oceny programu badane będą m. in. wpływ programu na dietę i nawyki żywieniowe dzieci oraz wiedzę na temat zdrowego odżywiania. Badanie zostanie przeprowadzone wśród dzieci klas III szkół podstawowych, zarówno uczestniczących jak też nieuczestniczących w programie. Metodologia badania opracowana przez Instytut Żywności i Żywienia obejmuje m. in. wypełnienie ankiet przez dzieci, ich rodziców oraz przedstawicieli szkół, zebranie danych dotyczących wagi i wzrostu dzieci objętych badaniem oraz wypełnienie przez dzieci z pomocą rodziców 3-dniowych dzienniczków, w których notowane będą wszystkie spożyte produkty.
Z uwagi na to, że obowiązek przeprowadzenia oceny programu wynika z przepisów prawnych UE, a udział szkół nieuczestniczących w programie jako grupy porównawczej jest kluczowy z punktu widzenia przyjętej metodologii badań, zwracam się z prośbą o umożliwienie przeprowadzenia ww. badań ewaluacyjnych w wybranych szkołach podstawowych zarówno uczestniczących jak i nieuczestniczących w programie „Owoce w szkole”.
Dyrektorom szkół uczestniczących w programie „Owoce w szkole” dziękuję za zaangażowanie w program, mający na celu kształtowanie wśród dzieci nawyków żywieniowych oraz podnoszenie świadomości społecznej, w tym w szczególności u dzieci,
w zakresie zdrowego odżywiania.
Dyrektorów szkół, które nie uczestniczą w programie zachęcam do zapoznania się z możliwościami, jakie daje program, a także do jego wdrożenia na terenie szkoły oraz proszę o umożliwienie przeprowadzenia badań ewaluacyjnych w wybranych szkołach podstawowych.
Informacje na temat programu „Owoce w szkole” dostępne są na stronie internetowej Agencji Rynku Rolnego: www.arr.gov.pl.
Z poważaniem
z up. Mazowieckiego Kuratora Oświaty
/-/
Katarzyna Góralska
Mazowiecki Wicekurator Oświaty