Moje skróty

Schowek

Pokaż (6)

Kuratorium Oświaty w Warszawie

Bezpieczne ferie w województwie mazowieckim - Aktualności -

Nawigacja

Bezpieczne ferie w województwie mazowieckim

Ferie zimowe w województwie mazowieckim rozpoczną się 3 lutego i potrwają do 16 lutego. W ramach corocznej akcji „Bezpieczne ferie” zostaną przeprowadzone kontrole m.in. miejsc zorganizowanego wypoczynku oraz sprawności technicznej autokarów.

W związku ze zbliżającymi się w województwie mazowieckim feriami zimowymi, 22 stycznia w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się posiedzenie Zespołu Kryzysowego „Bezpieczne ferie” a także konferencja prasowa z udziałem Wojewody Mazowieckiego Mariusza Frankowski, Mazowieckiej Kurator Oświaty Wioletty Krzyżanowskiej oraz przedstawicieli służb.

Ferie, to nie tylko okres odpoczynku i dobrej zabawy, ale przede wszystkim czas wzmożonej pracy służb, które zapewniają bezpieczeństwo wszystkim osobom spędzającym ferie w naszym województwie.

Wojewoda w piśmie do podległych mu służb oraz starostów, prezydentów, burmistrzów i wójtów z województwa mazowieckiego, zwrócił się z prośbą o zapewnienie bezpieczeństwa zarówno mieszkańcom, jak i turystom odwiedzającym Mazowsze.

 

Bezpieczny pobyt

Sprawdź, czy wypoczynek Twojego dziecka został zgłoszony i zaakceptowany przez Kuratora: https://wypoczynek.men.gov.pl/ 

Kuratorium Oświaty w Warszawie przypomina, że przed wybraniem zimowiska lub półkolonii, należy sprawdzić wiarygodność organizatora wypoczynku. Każdy organizator musi zgłosić wyjazd krajowy w bazie wypoczynku na minimum 21 dni przed rozpoczęciem zimowiska, a w przypadku półkolonii lub wyjazdów zagranicznych minimum 14 dni przed planowanym wyjazdem.

Zgłoszenia można dokonać korzystając z formularza online, który znajduje się na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej:  https://wypoczynek.men.gov.pl/

Obecnie w bazie wypoczynku są 1162 zatwierdzone zgłoszenia (stan na 22 stycznia br.).

Kuratorium przeprowadzi kontrolę 65 losowo wybranych wypoczynków pod kątem:

  • zapewnienia uczestnikom dostępu do opieki medycznej,
  • posiadania odpowiednich kwalifikacji przez kadrę opiekującą się dziećmi,
  • spełniania przez obiekt wymagań ochrony przeciwpożarowej,
  • bezpieczeństwa i higieny, a także programu zajęć.

Szczegółowe informacje oraz porady dotyczące zimowego wypoczynku w województwie mazowieckim, a także wytyczne dla organizatorów są dostępne na stronie internetowej Kuratorium Oświaty w Warszawie: https://www.kuratorium.waw.pl/pl/dyrektor-i-nauczyciel/organizacja-wypoczynku/bezpieczne-ferie  

 

Bezpieczna podróż

Pracownicy Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego będą prowadzić akcję „Bezpieczny autokar – ferie 2025”, aby zapewnić bezpieczeństwo grupom zorganizowanym podczas podróży.

Inspektorzy i policjanci będą na posterunku przy hali widowiskowo-sportowej "TORWAR" w Warszawie w dniach:

  • 31 stycznia w godzinach 8:00-16:00
  • 1-4, 10-11 lutego w godzinach 6:00-9:00

W sytuacjach wyjątkowych (w miejscu podstawienia kilku autobusów) inspektorzy w miarę możliwości przeprowadzają również kontrole autobusów po wcześniejszym otrzymaniu zgłoszenia.

Zgłoszenia przyjmowane są w oddziale Warszawa - Wesoła ul. Żółkiewskiego 17 nr tel. 22 831 60 82 w godzinach 07:00-15:00 lub w siedzibie WITD w Radomiu ul. Limanowskiego 29a nr tel. 48 363 51 87 w godzinach 07:00-15:00.

W przypadku braku możliwości przeprowadzenia kontroli przez WITD w Radomiu, zgłaszający zostanie poproszony o kontakt z właściwą miejscowo jednostką Policji.

Policjanci w czasie tegorocznych ferii zimowych będą monitorować środki transportu publicznego, dworce, stacje kolejowe oraz szlaki kolejowe, szczególnie w ramach działań prewencyjnych prowadzonych we współpracy z innymi instytucjami. Funkcjonariusze skontrolują  miejsca zorganizowanego wypoczynku, gdzie gromadzą się młodzi ludzie, aby przeciwdziałać zagrożeniom związanym z narkomanią i alkoholizmem.

Mocny nacisk położony jest także na kontrolę miejsc sprzedaży napojów energetyzujących, alkoholu oraz wyrobów tytoniowych.

 

Bezpieczeństwo sanitarno-epidemiologiczne

W czasie ferii zimowych 38 Państwowych Powiatowych Inspektorów Sanitarnych, przeprowadzi planowe kontrole zimowego wypoczynku dzieci i młodzieży. Działania te, koordynowane przez Mazowieckiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego, będą obejmować nadzór nad zorganizowanymi turnusami.

Pod lupę są brane warunki higieniczno-sanitarne, czyli:

  • zakwaterowania (stan techniczny, higiena i estetyka pokoi, mebli oraz dostosowanie miejsc do liczby uczestników),
  • utrzymanie higieny osobistej (zachowanie standardów dostępności do urządzeń sanitarnych oraz zimnej i ciepłej wody, środków higieny osobistej, wyposażenie łazienek),
  • bezpieczeństwo zajęć sportowo-rekreacyjnych (stan techniczny oraz sprawność urządzeń rekreacyjnych i sprzętu sportowego).

Obiekty zimowego wypoczynku dzieci i młodzieży będą sprawdzane także pod kątem:

  • realizacji zasad dobrej praktyki higienicznej, dobrej praktyki produkcyjnej, analizy zagrożeń i krytycznych punktów kontroli (GHP/GMP/HACCP),
  • warunków żywienia zbiorowego,
  • stanu sanitarno-higienicznego i technicznego pomieszczeń bloku żywieniowego oraz wyposażenia,
  • sposobu przechowywania środków spożywczych oraz realizacji przepisów krajowych i unijnych w tym zakresie.

W związku ze zwiększonym zainteresowaniem podczas ferii zimowych takimi obiektami jak lodowiska, tory i stoki narciarskie, sale zabaw dla dzieci, escape roomy, baseny publiczne, w celu zapewnienia bezpiecznego korzystania z wymienionych obiektów, zostanie zwiększony nadzór sanitarny nad obiektami w zakresie higieny komunalnej.

Przedstawiciele Państwowej Inspekcji Sanitarnej zwrócą szczególną uwagę na zapewnienie właściwego stanu sanitarno-porządkowego np.: pomieszczeń WC, wypożyczalni łyżew i nart oraz basenów publicznych.

Ponadto, w związku ze wzmożonym ruchem pasażerskim w okresie ferii zimowych przewidziano kontrole dworców autobusowych i kolejowych, szczególnie jeśli chodzi o zapewnienie możliwości korzystania z toalet i warunków sanitarnych w nich  panujących.

Działania Państwowej Inspekcji Sanitarnej w województwie mazowieckim, będą miały także charakter edukacyjny propagujący bezpieczny wypoczynek m.in. w zakresie:

  • profilaktyki chorób zakaźnych,
  • szczepień ochronnych,
  • profilaktyki uzależnień,
  • zdrowego stylu życia, w szczególności aktywnego wypoczynku,
  • podstawowych zasad higieny osobistej ze zwróceniem uwagi na higienę jamy ustnej oraz higienę rąk,
  • zapobiegania wypadkom i urazom z uwzględnieniem zasad bezpiecznego poruszania się po drogach oraz zagrożeń wynikających z zabaw dzieci na zamarzniętych rzekach i jeziorach.

W przypadku zastrzeżeń w zakresie warunków sanitarno-higienicznych, można skontaktować się z właściwą ze względu na lokalizację turnusu Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną:

 

Bezpieczeństwo pożarowe

Państwowa Straż Pożarna także stawia na bezpieczny wypoczynek. Funkcjonariusze PSP sprawdzą pod względem ochrony przeciwpożarowej obiekty przeznaczone do wypoczynku dzieci i młodzieży, organizacji imprez masowych lub innych wydarzeń.

Na wniosek organizatorów wypoczynku, strażacy przeprowadzają kontrole w zgłoszonych obiektach. Podczas tych inspekcji, organizatorzy są sprawdzani i informowani o obowiązku wyposażenia obiektów w sprzęt przeciwpożarowy, oznakowaniu dróg ewakuacyjnych oraz o instrukcjach bezpieczeństwa pożarowego i procedurach postępowania w razie pożaru. Przy współpracy z Mazowieckim Kuratorem Oświaty strażacy prowadzą szkolenia dla organizatorów wypoczynku w zakresie ochrony przeciwpożarowej i udzielania pierwszej pomocy.

W okresie zimowym wzrasta liczba niebezpiecznych zdarzeń drogowych. Tu też z pomocą ruszają mazowieccy strażacy korzystając z zasobów sił i środków Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego zarówno w zakresie ratownictwa technicznego, jak i medycznego.

Ponadto w ramach kampanii edukacyjno-informacyjnej „Czujka na Straży Twojego bezpieczeństwa” Państwowa Straż Pożarna przypomina o przeglądach technicznych urządzeń i instalacji grzewczych oraz o potrzebie stosowania czujek dymu i tlenku węgla w budynkach mieszkalnych. Prowadzone są także działania przypominające o obowiązku odśnieżania dachów i usuwania sopli przez właścicieli, zarządców, czy administratorów obiektów budowlanych.

 

Metryczka

Data publikacji 23.01.2025
Osoba wytwarzająca/odpowiadająca za informację:
Mazowiecki Urząd Wojewódzki
Osoba udostępniająca informację:
Sylwia Choińska
do góry