Moje skróty

Schowek

Pokaż (25)

Kuratorium Oświaty w Warszawie

Centrum Nauki Kopernik organizuje bezpłatne warsztaty dla edukatorów zainteresowanych założeniem Klubu Młodego Odkrywcy - Aktualności -

Nawigacja

Centrum Nauki Kopernik organizuje bezpłatne warsztaty dla edukatorów zainteresowanych założeniem Klubu Młodego Odkrywcy

Początek roku szkolnego to doskonały moment, aby utworzyć w swojej szkole lub placówce Klub Młodego Odkrywcy (KMO). 21 września i 5 października w Centrum Nauki Kopernik odbędą się bezpłatne warsztaty „Witaj w klubie!” To doskonała okazja, aby zdobyć niezbędne wsparcie i inspirację do rozpoczęcia przygody z KMO.

Warsztaty „Witaj w Klubie” to całodniowe spotkanie wypełnione wspólnym eksperymentowaniem, pracą grupową i dyskusjami. Uczestnicy i uczestniczki warsztatów  dowiedzą się, jak założyć i prowadzić Klub Młodego Odkrywcy oraz sprawdzą na własnym przykładzie, czym jest eksperymentowanie w KMO. Dowiedzą się, jakie możliwości stwarza program KMO, oraz jak działa sieć i społeczność KMO.

Program Klub Młodego Odkrywcy to otwarta sieć edukacyjna. Jej celem jest umożliwienie dzieciom i młodzieży poznawania świata nauki poprzez samodzielne doświadczanie, a także rozwijanie umiejętności takich jak komunikacja, współpraca, krytyczne myślenie czy rozwiązywanie problemów. Klub można prowadzić w dowolnej placówce: szkole, przedszkolu, bibliotece, domu kultury czy świetlicy. Klubowicze wspólnie decydują, czym będą się zajmować. Mogą realizować projekty badawcze, organizować festiwale i pikniki naukowe oraz wymiany międzyklubowe w Polsce i zagranicą.
Mają też możliwość zaprezentowania swoich eksperymentów na największej europejskiej imprezie plenerowej promującej naukę - Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik.

Udowodniłem sobie, że mogę występować publicznie i mogę pracować z ludźmi. Na co dzień nie jestem pewny siebie. Zawsze się boję i stresuję.
Ten Piknik, te pokazy stworzyły mi możliwość przepróbowania swojej pewności siebie i tego, jak mogę występować i prezentować się przed innymi.

Miłosz, KMO „Siarczki” z Krakowa

Opiekunowie i  opiekunki KMO mogą realizować swoje pasje dydaktyczne w swobodnym i wolnym środowisku; tworząc z podopiecznymi partnerskie relacje oparte na zaufaniu i wspólnym odkrywaniu świata. Współtworzą międzynarodową społeczność edukatorów, którzy wzajemnie się, inspirują, wymieniają doświadczeniami i angażują się we wspólne projekty.  Centrum Nauki Kopernik i partnerzy regionalni KMO oferują im wsparcie merytoryczne, metodyczne i organizacyjne.

Staramy się stworzyć przestrzeń, w której opiekunowie – nauczyciele – i instytucje partnerskie mogą się ze sobą spotykać, wymieniać doświadczeniem.
Nikt nigdy nie jest sam, ale czuje, że jest w grupie wspierających się osób, instytucji, nauczycieli
.”

Małgorzata Ratkowska, Centrum Nauki Kopernik

Program KMO powstał 26 lat temu z inicjatywy samych nauczycieli. Od kilkunastu lat jest koordynowany i rozwijany przez Centrum Nauki Kopernik przy wsparciu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Kopernik realizuje w ten sposób strategię popularyzowania nauki, aktywnego rozwijania sieci społeczności uczących się, integrowania różnorodnych grup, zachęcania dzieci i młodzieży do wzmacniania własnej sprawczości i samodzielności oraz uczenia się od siebie nawzajem.

Dziś w Polsce działa niemal 1000 Klubów Młodego Odkrywcy. Międzynarodowa sieć KMO obejmuje Armenię, Etiopię, Gruzję, Rumunię i Ukrainę.

 

Zapisy na warsztaty „Witaj w Klubie” 21 września: Klub Młodego Odkrywcy (kmo.org.pl)

Zapisy na warsztaty „Witaj w Klubie” 5 października: Klub Młodego Odkrywcy (kmo.org.pl)

Więcej o KMO: Klub Młodego Odkrywcy (kmo.org.pl)

Źródło: Centrum Nauki Kopernik

 

Metryczka

Data publikacji 19.09.2024
Data modyfikacji 19.09.2024
Osoba wytwarzająca/odpowiadająca za informację:
Eliza Trzęślewicz
Osoba udostępniająca informację:
Bartłomiej Hopko
do góry