Moje skróty

Kuratorium Oświaty w Warszawie

List Mazowieckiego Kuratora Oświaty do organizatorów wypoczynku letniego - Aktualności -

Nawigacja

List Mazowieckiego Kuratora Oświaty do organizatorów wypoczynku letniego

Warszawa,  dn. 19 czerwca  2024 r.
Kuratorium Oświaty
w Warszawie

Al. Jerozolimskie 32, 00-024 Warszawa
 
WKS.0230.3.2024.TK

Organizatorzy
wypoczynku dzieci i młodzieży
z województwa mazowieckiego

 

Szanowni Państwo,

zbliża się wyczekiwany przez dzieci i młodzież czas letnich wakacji. Ufam, że podejmując się zadania zorganizowania wypoczynku dla dzieci i młodzieży, zapewnicie Państwo uczestnikom przyjemne spędzenie czasu, w bezpiecznych warunkach i pod troskliwą opieką profesjonalnej kadry. Jednocześnie pragnę zwrócić Państwa uwagę na najważniejsze kwestie związane z organizacją wypoczynku.

Przypominam o konieczności zgłoszenia każdej formy wypoczynku w elektronicznej bazie wypoczynku prowadzonej przez Ministra Edukacji https://wypoczynek.men.gov.pl.

Proszę pamiętać, że organizując wszelkie formy wypoczynku (kolonie, półkolonie, obozy), organizator zobowiązany jest do przestrzegania i korzystania z obowiązujących przepisów prawa:

  • ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (t.j. Dz. U. z 2024 r., poz. 750),
  • rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 marca 2016 r. w sprawie wypoczynku dzieci i młodzieży (Dz. U. z 2016 r. poz. 452 ze zm.).

Organizator, aby uzyskać akceptację zgłoszonego wypoczynku jest zobowiązany do złożenia wymaganych dokumentów (w wersji elektronicznej lub papierowej) do kuratora oświaty właściwego ze względu na siedzibę lub miejsce zamieszkania organizatora. 

Zgłoszenia dokonuje się:

  • nie później niż na 21 dni przed terminem rozpoczęcia wypoczynku organizowanego w kraju,
  • nie później niż na 14 dni przed terminem rozpoczęcia wypoczynku w przypadku organizowania półkolonii oraz wypoczynku za granicą,
  • nie później jednak niż na 7 dni przed terminem rozpoczęcia wypoczynku w przypadkach uzasadnionych względami społecznymi.

Informuję, iż istnieje możliwość podpisywania zgłoszenia wypoczynku kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub potwierdzonym profilem zaufanym e-PUAP, które uprawniają posiadacza ww. podpisów do składania dokumentów bez konieczności przedkładania formy papierowej zgłoszenia do Urzędu.

Priorytetem podczas organizacji wakacyjnych wyjazdów dzieci i młodzieży jest zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pobytu oraz zatrudnienie wykwalifikowanej i odpowiedzialnej kadry.

Pamiętajmy, aby program organizowanego przez Państwa wypoczynku, zarówno kolonii, jak i obozów, był dostosowany do wieku dzieci, możliwości psychofizycznych i zainteresowań podopiecznych. Powinien obejmować niezbędne działania edukacyjno-profilaktyczne, w szczególności działania prewencyjne, w zakresie przeciwdziałania narkomanii, mające na celu zapobieganie zażywania przez dzieci i młodzież środków psychoaktywnych.

Podczas wypoczynku, należy uwzględniać warunki pogodowe oraz występujące zagrożenia  w danym regionie. Proszę o uwrażliwienie uczestników wypoczynku na zachowanie szeroko rozumianego bezpieczeństwa oraz umiejętność właściwej reakcji wobec zagrożenia.

Zwracam szczególną uwagę, aby uczestnicy letniego wypoczynku korzystali tylko z wyznaczonych kąpielisk pod opieką wychowawcy i ratownika z odpowiednimi kwalifikacjami. Udając się w góry pamiętajmy o odpowiednim ubiorze oraz poruszaniu się po wyznaczonych szlakach górskich.

Nadmieniam, że dodatkowo w systemie bazy wypoczynku, organizator ma możliwość wydrukowania potwierdzenia o zgłoszonym wypoczynku (odrębnie dla każdego turnusu) w celu upowszechnienia informacji o zgłoszonym turnusie, okazania rodzicom, innym zainteresowanym osobom oraz np. zamieszczenia dokumentu na swojej stronie internetowej do publicznej wiadomości.

Na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej dostępny jest zaktualizowany Poradnik, który zawiera najważniejsze informacje dotyczące przygotowań do wyjazdów na wypoczynek.

Ważne jest, aby osobom wyjeżdżającym za granicę zostały przekazane istotne informacje w związku z możliwością wystąpienia różnego rodzaju zagrożeń związanych z pobytem na terenie danego kraju.

Zaleca się, aby organizatorzy wypoczynku, kierownik i wychowawcy wypoczynku, mieli ze sobą adresy polskich placówek dyplomatycznych i konsularnych wraz z telefonami kontaktowymi (dyżurnymi).

Poniżej przydatne informacje:

  1.  serwis https://bezpiecznyautobus.gov.pl/ - wpisując numer rejestracyjny pojazdu można otrzymać bezpłatną informację, czy autokar ma aktualne badania techniczne i polisę ubezpieczeniową;
  2. strona internetowa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji https://www.gov.pl/web/mswia/system-powiadamiania-ratunkowego system powiadamiania ratunkowego - numer alarmowy, bezpłatny i dostępny na terenie całej Unii Europejskiej;
  3.  strona internetowa Ministerstwa Spraw Zagranicznych https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych;
  4.  bezpłatna aplikacja iPolak – niezbędnik w podróży, gdzie m.in. są aktualne ostrzeżenia dla podróżujących publikowane przez MSZ. Aplikacja jest dostępna za darmo na stronie:  https://www.msz.gov.pl/pl/p/msz_pl/informacje_konsularne/ipolak/;
  5.  rejestracja wyjazdu za granicę przez bezpłatny serwis „Odyseusz” https://odyseusz.msz.gov.pl/. Dzięki rejestracji służby konsularne będą wiedziały o pobycie osoby na terenie danego państwa i w razie konieczności będzie możliwy szybki kontakt, czy skuteczną pomoc.

Informacje dotyczące wypoczynku letniego 2024 r. będą na bieżąco aktualizowane na stornie internetowej Kuratorium Oświaty w Warszawie w zakładce Dyrektor i Nauczyciel – Organizacja wypoczynku Bezpieczne wakacje.

Życzę Państwu satysfakcji z dobrze wykonanej pracy, a podopiecznym udanego odpoczynku oraz samych radosnych chwil podczas tegorocznych wakacji.

 

Łączę wyrazy szacunku 

Mazowiecki Kurator Oświaty
/-/
Wioletta Krzyżanowska

 

 

Metryczka

Data publikacji 19.06.2024
Data modyfikacji 19.06.2024
Osoba wytwarzająca/odpowiadająca za informację:
Tomasz Kamiński
Osoba udostępniająca informację:
Anna Laskowska
do góry