Od 1 czerwca można bezpłatnie zaszczepić dzieci w wieku 12 i 13 lat w ramach powszechnego programu szczepień przeciw HPV.
HPV (ludzki wirus brodawczaka) przenoszony głównie drogą płciową, odpowiada za zachorowania na raka szyjki macicy, a także inne choroby nowotworowe u kobiet i mężczyzn.
Ponad 2,5 tys. kobiet w Polsce zmaga się z rakiem szyjki macicy. Niestety, ponad połowa przegrywa walkę z chorobą. Realizowany program szczepień przeciw HPV ma temu zapobiec.
Dlaczego warto się szczepić przeciw HPV?
Szczepionki przeciw HPV funkcjonują na rynku od 15 lat. Powszechne programy szczepień przeciw HPV realizowane są w ponad 120 państwach. Polska dołącza do grupy państw, które prowadzą już powszechne szczepienia przeciw HPV i dzięki temu skutecznie zredukowały liczbę zachorowań na nowotwory. Szczepienie dziewcząt w wieku 12 i 13 lat zmniejsza ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy nawet o 90%.
Do kogo kierowany jest program?
Powszechny program bezpłatnych szczepień przeciw HPV jest skierowany do dziewcząt i chłopców w wieku 12 i 13 lat. W 2023 r. szczepienia będą dotyczyły dzieci urodzonych w latach 2010 i 2011.
Jak zapisać dziecko na szczepienie?
Wystarczy umówić wizytę:
- w przychodni Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ),
- przez bezpłatną infolinię 989 (7 dni w tygodniu od godz. 7:00 do 20:00),
- przez Internetowe Konto Pacjenta (IKP).
Więcej informacji o szczepieniu przeciw HPV oraz mapę punktów szczepień znajdą Państwo na stronie www.gov.pl/hpv
Materiały informacyjne – spoty, ulotki i plakaty można pobrać ze strony https://www.gov.pl/web/zdrowie/do-pobrania2
Wiarygodne informacje o szczepieniu i szczepionkach przeciw HPV są dostępne w serwisie Szczepienia.info: https://szczepienia.pzh.gov.pl/
Zachęcamy do szerokiej dystrybucji materiałów powstałych w ramach kampanii o bezpłatnym programie szczepień przeciwko HPV oraz udostępnianie informacji dostępnych w naszych mediach społecznościowych:
Z pozdrowieniami,
Biuro Komunikacji Społecznej i Promocji
Centrala NFZ
ul. Rakowiecka 26/30
02-528 Warszawa
e-mail: profilaktykanfz@nfz.gov.pl
tel. (22) 574 19 09 Anna Hilt
tel. (22) 572 62 31 Małgorzata Skulska
Pliki do pobrania
-
HPV spot 30 RADIO
5.51 MB