Edukacja dla Polaków na Wschodzie - konferencja
31.10.201830 października w Pałacu Staszica odbyła się II edycja konferencji „Edukacja w służbie polityki Państwa wobec Polaków na Wschodzie”. W wydarzeniu uczestniczyła Dorota Skrzypek – Mazowiecki Wicekurator Oświaty.
Uczestnikami spotkania byli m.in. Iwona Kozłowska – Zastępca Dyrektora Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Jan Badowski – Zastępca Dyrektora Departamentu Współpracy Międzynarodowej Ministerstwa Edukacji Narodowej, Beata Pietrzyk – Naczelnik w Wydziale Oświaty Polskiej za Granicą Departamentu Współpracy Międzynarodowej Ministerstwa Edukacji Narodowej, Maria Iwanowa – Honorowy Prezes Stowarzyszenia Narodowo-Kulturalnej Autonomii Polaków w Ułan Ude „Nadzieja”, dr Wojciech Marciniak – historyk z Uniwersytetu Łódzkiego, dr Hanna Krajewska – Dyrektor Archiwum Polskiej Akademii Nauk.
Celem konferencji było upowszechnianie idei wspierania Rodaków mieszkających na Wschodzie, realizowane między innymi poprzez rozwijanie kontaktów naukowych, kulturalnych i społecznych z Polonią oraz promowanie wiedzy o wybitnych Polakach na Syberii.
Kuratorium Oświaty w Warszawie wspiera działania rządu polskiego w promowaniu realizacji otwartego konkursu w ramach zadania publicznego „Rodzina polonijna”, współfinansowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Mazowiecki Wicekurator Oświaty, Dorota Skrzypek podkreśliła szczególne znaczenie współpracy na rzecz edukacji historycznej młodzieży polskiej i polonijnej, czego modelowym przykładem są wymiany uczniowskie między Szkołą Podstawową nr 203 w Warszawie a Szkołą Polską w Ułan-Ude na Syberii.
Konferencja została zorganizowana przez Kuratorium Oświaty w Warszawie wraz z Departamentem Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
Podczas spotkania zaprezentowano wystawę pt. „Znani nieznani. POLACY światu”. Organizatorem ekspozycji jest Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz Archiwum Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.