„Wyprawka szkolna" w 2016 r. – szacunkowe dane
Nawiązując do pisma (DWKI-SPR.4015.6.2016.CZ) Pani Teresy Wargockiej-Sekretarza Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej w sprawie przygotowywanego do realizacji Rządowego programu pomocy uczniom w 2016 r. – „Wyprawka szkolna”, uprzejmie proszę o przekazanie szacunkowych danych dotyczących liczby uczniów uprawnionych do objęcia ww. programem.
Prezydenci Miast,
Burmistrzowie Miast i Gmin
Wójtowie Gmin
województwa mazowieckiego
Dotyczy: Rządowego programu pomocy uczniom „Wyprawka szkolna” w 2016 r.
Szanowni Państwo,
nawiązując do pisma (DWKI-SPR.4015.6.2016.CZ) Pani Teresy Wargockiej-Sekretarza Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej w sprawie przygotowywanego do realizacji Rządowego programu pomocy uczniom w 2016 r. – „Wyprawka szkolna”, uprzejmie proszę o przekazanie szacunkowych danych dotyczących liczby uczniów uprawnionych do objęcia ww. programem.
Zgodnie z opracowanym projektem Rządowego program pomocy uczniom „Wyprawka szkolna” w 2016 r. pomocą w formie dofinansowania zakupu podręczników do kształcenia ogólnego, w tym podręczników do kształcenia specjalnego lub podręczników do kształcenia w zawodach, dopuszczonych do użytku szkolnego przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania, zostaną objęci uczniowie :
1) słabowidzący,
2) niesłyszący,
3) słabosłyszący,
4) z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim,
5) z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym,
6) z niepełnosprawnością ruchową, w tym z afazją,
7) z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera,
8) z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku gdy jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność wymieniona w pkt 1–7,
– posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, o którym mowa w art. 71b ust. 3 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty, zwanej dalej „ustawą”, uczęszczających w roku szkolnym 2016/2017 do szkół dla dzieci i młodzieży do: klasy VI szkoły podstawowej, klasy III gimnazjum, lub szkoły ponadgimnazjalnej: zasadniczej szkoły zawodowej, liceum ogólnokształcącego, technikum lub szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy dla uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz dla uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi lub do klasy VI ogólnokształcącej szkoły muzycznej I stopnia, klas III–VI ogólnokształcącej szkoły muzycznej II stopnia, klas III–VI ogólnokształcącej szkoły sztuk pięknych, klas III i VI–IX ogólnokształcącej szkoły baletowej, lub liceum plastycznego.
W przypadku uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku gdy jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność intelektualna w stopniu umiarkowanym lub znacznym, uczęszczających w roku szkolnym 2016/2017 do szkół dla dzieci i młodzieży do: klas I–III i VI szkoły podstawowej, klasy III gimnazjum lub szkoły ponadgimnazjalnej dofinansowanie obejmuje również zakup materiałów edukacyjnych, o których mowa w art. 3 pkt 24 ustawy w przypadku, gdy uczniowie ci nie korzystają z podręcznika do zajęć z zakresu edukacji: polonistycznej, matematycznej, przyrodniczej i społecznej, zapewnionego przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania, o którym mowa w art. 22 ad ust. 1 ustawy.
W celu przekazania informacji o liczbie uczniów uprawnionych do objęcia programem należy wypełnić formularz on-line znajdujący się pod adresem:
http://oswiatamazowiecka.pl/Wyprawka2016/index.php w nieprzekraczalnym terminie do dnia 29 czerwca 2016 roku, a następnie przesłać go (po uzupełnieniu o właściwe podpisy i pieczątki), pocztą tradycyjną
na adres:
Kuratorium Oświaty w Warszawie
Al. Jerozolimskie 32
00-024 Warszawa
z dopiskiem „Wyprawka szkolna 2016”
Proszę o zapoznanie się z zasadami realizacji programu, zakresem przyznawanej pomocy i obowiązującymi kryteriami. Projekt uchwały wraz załącznikiem oraz projekt rozporządzenia dostępne są na stronie internetowej http://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12285604/katalog/12353734#12353734, dodatkowo w załączeniu znajduje się informacja dotycząca kryteriów dofinansowania.
Z poważaniem,
Mazowiecki Kurator Oświaty
/-/
Aurelia Michałowska