Moje skróty

Schowek

Pokaż (16)

Kuratorium Oświaty w Warszawie

Pismo Mazowieckiej Kurator Oświaty w związku z występowaniem Gorączki Zachodniego Nilu - Bezpieczne wakacje -

Nawigacja

Bezpieczne wakacje

Pismo Mazowieckiej Kurator Oświaty w związku z występowaniem Gorączki Zachodniego Nilu

Pismo Mazowieckiej Kurator Oświaty do organizatorów, kierowników i wychowawców wypoczynków, dotyczące bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w związku z występowaniem Gorączki Zachodniego Nilu u ludzi.

Warszawa,  20 sierpnia 2024 r.
Kuratorium Oświaty
w Warszawie

Al. Jerozolimskie 32, 00-024 Warszawa
 
WKS.576.29.2024.KB

Organizatorzy,
Kierownicy i Wychowawcy
wypoczynków
dzieci i młodzieży

dotyczy: bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w związku z występowaniem Gorączki Zachodniego Nilu u ludzi.

Szanowni Państwo,

od połowy lipca 2024 r. na terenie miasta stołecznego Warszawy odnotowywana jest zwiększona śmiertelność ptaków dzikich głównie z rodziny krukowatych. Padłe ptaki lokalizowane były dotychczas w różnych dzielnicach miasta i dotyczyły w przeważającej części wron siwych (Corvus cornix).

W dniu 29 lipca 2024 r. w 5 z 7 pobranych próbek na terenie Warszawy stwierdzono obecność materiału genetycznego wirusa Gorączki Zachodniego Nilu (WNV-West Nile virus). Gorączka Zachodniego Nilu jest chorobą wirusową odzwierzęcą, a głównym wektorem przenoszenia wirusa, w tym na ludzi, są owady hematofagiczne, czyli krwiopijne, do których należą: kuczmany (Ceratopogonidae), meszki (Simuliidae), ślepaki (Tabanidae), komary (Culicidae), rzadko kleszcze (Ixodidae).

Główną rolę w przenoszeniu wirusa odgrywają komary ze względu na plagowe występowanie w okresach wzmożonej aktywności (od wczesnego lata do późnej jesieni).

Wirus nie przenosi się między ludźmi. Nie można zakazić się przez kaszel, kichanie, dotyk. Rzadko możliwe jest przeniesienie wirusa przez transfuzję krwi, przeszczep narządów, w warunkach laboratoryjnych oraz z matki na dziecko w okresie okołoporodowym lub podczas karmienia piersią. W aktualnej sytuacji ryzyko objawowych zakażeń u ludzi na terenie naszego kraju należy uznać za niskie.

Biorąc pod uwagę powyższe, zobowiązuję Państwa o zwrócenie szczególnej uwagi na bezpieczeństwo dzieci i młodzieży podczas zorganizowanego wypoczynku, niezbliżania się do padłych zwierząt, w szczególności ptaków (krukowatych) mogących być rezerwuarem ww. choroby. Istotna jest również eliminacja owadów krwiopijnych ze środowiska oraz zmniejszenie ekspozycji na ukąszenia owadów krwiopijnych w wyniku stosowania indywidualnych środków ochrony, takich jak: repelenty, elektrofumigatory, lampy owadobójcze, indywidualne środki ochrony zmniejszające ryzyko ukąszeń przez komary, m.in. ubrania osłaniające ciało, bariery mechaniczne w oknach i drzwiach.

Informacje o odnalezionych padłych ptakach należy kierować do Miejskiego Centrum Kontaktu tel. 19 115. Ptaki wykazujące objawy chorobowe należy zgłaszać do EKO PATROLU Straży Miejskiej m.st. Warszawy tel. 986.

Z poważaniem

Mazowiecki Kurator Oświaty
/-/
Wioletta Krzyżanowska

 

 

Metryczka

Data publikacji 21.08.2024
Data modyfikacji 27.08.2024
Osoba wytwarzająca/odpowiadająca za informację:
Katarzyna Borkowska
Osoba udostępniająca informację:
Izabela Anioł
do góry