Koniec niezdrowych przekąsek w szkołach – nowe przepisy żywieniowe
16.06.2015Świeża woda zamiast coli, kanapka zamiast batona, owoce i warzywa – tak ma wyglądać asortyment szkolnych sklepików od września 2015 r. Mazowiecki Kurator Oświaty i Wojewoda Mazowiecki zakończyli cykl konferencji informacyjnych dla dyrektorów szkół na temat nowych wymogów ustawy o bezpieczeństwie żywienia. Celem zmian jest ograniczenie epidemii otyłości wśród dzieci.
Ze stołówek, sklepików, bufetów i automatów wycofane mają być produkty z dużą zawartością składników szkodliwych dla rozwoju, takich jak cukier, tłuszcze czy sól. Lista produktów spożywczych dostępnych na terenie szkół i przedszkoli ma być określona w rozporządzeniu przygotowywanym przez Ministerstwo Zdrowia, przy uwzględnieniu ich wartości odżywczej, zdrowotnej oraz norm żywieniowych.
Nowe przepisy Ustawy o bezpieczeństwie żywienia i żywności wprowadzają też obowiązek zapewnienia uczniom nieograniczonego dostępu do świeżej wody pitnej. Dotychczas stosowanie zasad zdrowego żywienia w placówkach oświatowych było dobrowolne.
Uczestnicy konferencji zapoznali się z doświadczeniami Urzędu m.st. Warszawy, który od 2006 r. prowadzi w szkołach program „Wiem, co jem”. Promuje on zdrowe nawyki żywieniowe, w tym zapewnienie dzieciom możliwości samodzielnego przygotowania posiłków, wydłużenia przerw śniadaniowych, udział w warsztatach kulinarnych itp. W warszawskich placówkach oświatowych zainstalowanych zostanie 548 źródełek wody pitnej.
Według danych UNICEF procent dzieci z nadwagą w latach 2002–2012 wzrósł w Polsce dwuipółkrotnie (z 7 do 17 proc.). Na otyłość duży wpływ ma spożycie cukru. Przykładowo jedna butelka (500 ml) napoju słodzonego zawiera przeciętnie 50 g cukru, a według WHO norma dzienna nie powinna przekraczać 25 g, czyli 5 łyżeczek (wyłączywszy węglowodany naturalnie występujące w pożywieniu). Błędy żywieniowe są przyczyną rozwoju licznych schorzeń, m.in.: otyłości, chorób układu sercowo-naczyniowego, cukrzycy czy nowotworów.
Konferencje Wiem, co jem – jak wdrażać w szkole od 1 września 2015 r. nowe prawo w zakresie żywienia? odbyły się w Ciechanowie, Radomiu, Płocku, Ostrołęce, Siedlcach i Warszawie. Prelegentami byli przedstawicie Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, Kuratorium Oświaty w Warszawie, Urzędu m.st. Warszawy, Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie i stacji powiatowych oraz Zgromadzenia Ogólnego Krajowej Rady Spółdzielczości.
Poniżej publikujemy prezentacje prelegentów wykorzystane podczas cyklu konferencji i zachęcamy do zapoznania się z nimi.
Więcej na stronie Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego.
Zachęcamy również do zapoznania się z informacjami zawartymi na stronie m. st. Warszawy poświęconej kampanii społecznej "Wiem co jem", na której można znaleźć praktyczne wskazówki i sprawdzone praktyki w zakresie organizacji prawidłowego żywienia w szkołach i placówkach oświatowych.
Minister zdrowia podpisał 26 sierpnia 2015 r. rozporządzenie w sprawie grup środków spożywczych przeznaczonych do sprzedaży dzieciom i młodzieży w jednostkach systemu oświaty oraz wymagań, jakie muszą spełnić środki spożywcze stosowane w ramach żywienia zbiorowego dzieci i młodzieży w tych jednostkach. Wdrażane regulacje ograniczą dostęp dzieci do pokarmów zawierających duże ilości składników, których spożywanie nie jest dobre dla zdrowia. Nowe przepisy mają na celu pomóc przedszkolom, szkołom i placówkom opiekuńczo-wychowawczym w kształtowaniu właściwych nawyków żywieniowych u dzieci i młodzieży. Więcej szczegółów na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia.
Pliki do pobrania
-
Marta Widz Naczelnik Wydziału Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m. st. Warszawy
301.66 KB
-
Katarzyna Gajda dietetyk Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej m. st. Warszawy.
1.81 MB
-
Wiesława Kacperek-Biegańska Dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego
276.97 KB
-
Kuratorium Oświaty w Warszawie
513.15 KB
-
Anna Smolarz przedstawiciel Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie
312.68 KB
-
Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2 w Legionowie
2.75 MB
-
Krajowa Rada Spółdzielczości
981.72 KB