Naukowe przedsięwzięcia edukacyjne
Narodowe Centrum Badań Jądrowych (NCBJ) zaprasza do udziału w konkursie „Fizyczne Ścieżki” oraz w programie „Detektory dla szkół”.
Konkurs „Fizyczne Ścieżki” organizowany jest od 2005 r. przez Narodowe Centrum Badań Jądrowych oraz Instytut Fizyki PAN. Uczestniczą w nim zespoły uczniowskie z siódmych i ósmych klas szkoły podstawowej oraz uczniowie szkół ponadpodstawowych.
W odróżnieniu od konkursów przedmiotowych i olimpiad „Fizyczne Ścieżki” to konkurs prac zaproponowanych przez uczniów. Uczestnicy inicjatywy sami określają temat pracy i wybierają kategorię, w której chcą wystąpić. Mogą przedstawić pracę naukową – ta musi mieć pierwiastek badawczy, musi być próbą odpowiedzi na samodzielnie postawione pytanie. Odpowiedzi na nie można szukać bądź na drodze doświadczalnej – przez wykonanie eksperymentu – bądź przez teoretyczną analizę. Można także zgłosić pracę w kategorii pokaz zjawiska fizycznego. Tu oczekiwane jest zademonstrowanie zjawiska i jego objaśnienie. Wielu uczestników konkursu decyduje się na trzecią kategorię – esej. To niewielka praca literacka, w której uczeń wypowiada się na temat związany z fizyką, prezentując relacje jaka wiąże tę dyscyplinę nauki z zagadnieniami humanistycznymi, z rozwojem cywilizacji, z ogólnoludzką kulturą. Na prace konkursowe organizatorzy czekają co roku do końca stycznia.
Konkurs już od wielu lat objęty jest patronatami Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego i Ministra Edukacji Narodowej.
Bardziej szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej konkursu.
W ramach programu „Detektory dla szkół” organizatorzy proponują uczniom oraz nauczycielom szkół ponadpodstawowych bezpłatne wypożyczenie dydaktycznych liczników Geigera-Müllera i liczników promieniowania kosmicznego. Warunkiem jest przygotowanie projektu opisującego wykorzystanie ww. liczników do pomiarów zjawiska promieniotwórczości. Wypełnione formularze projektu oraz ewentualne pytania można przesyłać przez cały rok na adres mailowy: deis@ncbj,gov.pl.
Więcej informacji na temat możliwości wypożyczenia detektorów promieniowania jonizującego znajduje się na stronie internetowej NCBJ .