Moje skróty

Schowek

Pokaż (3)

Kuratorium Oświaty w Warszawie

Konferencja pn. Najlepsze kadry dla nowoczesnej gospodarki - biznes dla edukacji, edukacja dla biznesu - Aktualności -

Nawigacja

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Konferencja pn. Najlepsze kadry dla nowoczesnej gospodarki - biznes dla edukacji, edukacja dla biznesu

W dniu 10 czerwca 2015 r. w siedzibie Ministerstwa Gospodarki odbyła się konferencja pn. „Najlepsze kadry dla nowoczesnej gospodarki – biznes dla edukacji, edukacja dla biznesu”, której celem było przedstawienie współpracy między sektorem edukacji i sektorem biznesu, w tym wymiana dobrych praktyk w zakresie współpracy pracodawców i placówek oświatowych.

Konferencję otworzyła Wiceminister gospodarki Ilona Antoniszyn – Klik, przedstawiciel resortu odpowiedzialnego za konkurencyjność i przedsiębiorczość polskiej gospodarki oraz ze strony szwajcarskiej  –   Sekretarz Stanu w Szwajcarskim Sekretariacie Stanu  ds.  Edukacji,  Badań i Innowacyjności Mauro Dell Ambrogio.

Pani  Wiceminister  podkreśliła,  iż   podstawą  sprawnego  biznesu  są  ludzie, ich wiedza, umiejętności i doświadczenie, dlatego istotnym jest wzmocnienie działań mających na celu przygotowanie mocnych kadr dla przemysłu. Kluczowe w tym zakresie jest efektywne kształcenie zawodowe ukierunkowane na dualny system edukacji zawodowej umożliwiający  zdobywanie  przez młodych ludzi praktycznych umiejętności w rzeczywistym środowisku pracy. Aby temu sprostać, niezbędna jest ścisła współpraca pomiędzy szkolnictwem zawodowym, pracodawcą i wyższymi uczelniami.

Podczas konferencji zostały zaprezentowane dobre praktyki we współpracy szkół z pracodawcami przez dyrektorów szkół, starostów i przedstawicieli specjalnych stref ekonomicznych w Polsce. Szczególną uwagę zwrócono na sprawdzone rozwiązania w dostosowaniu kształcenia zawodowego do potrzeb lokalnych rynków pracy, podkreślono korzyści wynikające z udziału w projektach edukacyjnych  w   ramach   np.   europejskiego   programu   Erazmus+,   który  umożliwia uczniom i nauczycielom odbywanie praktyk i staży za granicą oraz wymianę doświadczeń.

Przedstawiciele SSE zaakcentowali istotną rolę działań promocyjnych, pokazujących nowoczesny wizerunek kształcenia zawodowego nastawionego na innowacyjność, jak również celowość tworzenia strefowych klastrów edukacyjnych. W podejmowanych działaniach, pragną skupić się na współtworzenie ze  szkołami  zawodowymi  programów  nauczania  i  pozyskiwanie  środków z europejskich funduszy.

Swoje doświadczenia w zakresie współpracy i wspierania szkolnictwa zawodowego zaprezentowali przedstawiciele firm szwajcarskich, prowadzących działalność w Polsce tj. Nestle Polska S.A., ABB oraz Schindler Polska. Odnieśli się do realizowanych inicjatyw i projektów edukacyjnych, wspierających szkolnictwo zawodowe i obustronnych korzyściach z nich wynikających. Najczęściej podejmowane   działania  dotyczą  np. szkoleń  przeznaczonych  dla  uczniów  i  nauczycieli,  spotkań z pracodawcą i zwiedzanie zakładów pracy, praktyk zawodowych, warsztatów tematycznych i staży uczniowskich, stypendiów i objęcia patronatem klas, organizowania dni otwartych u pracodawców. Realizowane są również projekty m.in.. „uczeń z pasją, inżynier z przyszłością”, „projekt praca 2015”, „sojusz dla młodych”, „program edukacyjny PSPD”, jak również Koło Młodego Wynalazcy skierowany dla gimnazjalistów oraz inicjatywy na rzecz zatrudnienia ludzi młodych.

Wszyscy prelegenci zgodnie podkreślili konieczność wzmocnienia dalszych działań między biznesem a edukacją na płaszczyźnie współpracy dla osiągnięcia obustronnych korzyści.

Metryczka

Data publikacji 17.06.2015
Data modyfikacji 17.01.2020
Osoba wytwarzająca/odpowiadająca za informację:
Renata Świderska
Osoba udostępniająca informację:
Renata Świderska
do góry