Moje skróty

Kuratorium Oświaty w Warszawie

List Ministra Edukacji Narodowej Katarzyny Hall z okazji Dnia pamięci o Holokauście i przeciwdziałaniu zbrodniom przeciwko ludzkości - Aktualności -

Nawigacja

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

List Ministra Edukacji Narodowej Katarzyny Hall z okazji Dnia pamięci o Holokauście i przeciwdziałaniu zbrodniom przeciwko ludzkości

Zgodnie z decyzją Ministra Edukacji Narodowej z 2004 r. Dzień Pamięci o Holokauście i przeciwdziałaniu zbrodniom przeciwko ludzkości obchodzony jest w polskich szkołach w dniu 19 kwietnia - w rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim.

Szanowni Państwo, Dyrektorzy szkół, Nauczyciele, Wychowawcy, Uczniowie,


zgodnie z decyzją Ministra Edukacji Narodowej z 2004 r. Dzień Pamięci o Holokauście i przeciwdziałaniu zbrodniom przeciwko ludzkości obchodzony jest w polskich szkołach w dniu 19 kwietnia - w rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Data ta pozwala na podkreślenie w czasie obchodów nie tylko pamięci o tragedii i ofiarach Holokaustu, ale również możliwości przeciwstawiania się zbrodniom przeciw ludzkości.

Po upływie ponad 60 lat od tragicznej historii Zagłady, młode pokolenia mają coraz mniejszą wiedzę i zrozumienie tych odległych wydarzeń, temat wojny przestaje istnieć w rodzinnych rozmowach, odchodzi pokolenie świadków, zaciera się świadomość o Auschwitz. Dziś żyjemy w bezpiecznym świecie, ale nie można budować przyszłości Polski, Europy i świata bez odwoływania się do tragicznych doświadczeń przeszłości. Spotkanie z historią służy nie tylko pogłębieniu wiedzy o przeszłych wydarzeniach, lecz może także skłonić do zmierzenia się z trudnymi problemami współczesności i refleksji nad nimi. Celem edukacji musi być z jednej strony rzetelna wiedza i zrozumienie, a z drugiej wychowanie do poszanowania wartości humanistycznych.

Resort edukacji przywiązuje wielką wagę do kwestii nauczania i pamięci o Holokauście oraz stosunków polsko-żydowskich, czego wyrazem jest powołanie Pełnomocnika Ministra Edukacji Narodowej ds. kontaktów polsko-żydowskich oraz Zespołu opiniodawczo-doradczego ds. nauczania o Holokauście. Zespół powstał w wyniku troski o zapewnienie w polskim systemie oświaty realizacji nauczania o Holokauście oraz dbając o dalszy rozwój dobrych praktyk w tym zakresie wypracowanych w Polsce w ostatnich latach.

Zachęcamy nauczycieli do wykorzystywania na lekcjach i np. w ramach gimnazjalnych projektów edukacyjnych, a także we współpracy z organizacjami pozarządowymi, nowatorskich narzędzi dydaktycznych, dyskusji z uczniami, spotkań ze świadkami historii, warsztatów i wycieczek tematycznych, które w przystępny sposób przybliżą im problematykę Holocaustu oraz uświadomią ogrom tragedii ludzkiej, jaki niosą ze sobą pogwałcenie praw człowieka, dyskryminacja, nietolerancja, uprzedzenia i stereotypy.

Zachęcamy również do odbywania wizyt z uczniami w miejscach pamięci. Spotkania w tak emocjonalnie naładowanych miejscach sprzyjają lepszemu zrozumieniu tragedii i wyjątkowości Holokaustu oraz dramatycznych warunków tamtej egzystencji. 



Szanowni Państwo,

wzorem lat ubiegłych, serdecznie zapraszam nauczycieli i uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych do udziału w ogólnopolskim konkursie na projekt wydarzenia szkolnego związanego z realizacją w szkołach obchodów Dnia Pamięci o Holokauście i przeciwdziałaniu zbrodniom przeciwko ludzkości, którego tematem przewodnim są „Powojenne losy Dzieci Holokaustu'. Konkurs organizowany jest pod moim patronatem przez Ośrodek Rozwoju Edukacji, Stowarzyszenie „Dzieci Holokaustu' w Polsce oraz Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma w ramach VIII edycji programu „Pamięć dla przyszłości'.

Szereg materiałów pedagogicznych pomocnych dla Państwa i uczniów dotyczących problematyki edukacji o Holokauście, prezentacji multimedialnych i środków dydaktycznych znajdziecie Państwo na stronach internetowych krajowych i międzynarodowych stowarzyszeń i organizacji, które profesjonalnie zajmują się tą tematyką.1

Wyrażam przekonanie, iż zainicjowane przez Państwa projekty edukacyjne związane z Dniem Pamięci o Holokauście i przeciwdziałaniu zbrodniom przeciwko ludzkości, będą miały charakter długofalowych programów edukacyjnych angażujących uczniów, nauczycieli, rodziców i przedstawicieli społeczności lokalnych.

 

Z poważaniem

Katarzyna Hall

Minister Edukacji Narodowej



1 Zachęcam Państwa do odwiedzenia m.in. wskazanych poniżej stron internetowych:

1. Ministerstwo Edukacji Narodowej: www.historianajnowsza.pl

2. Ośrodek Rozwoju Edukacji: www.ore.edu.pl

3. MEN i ORE: www.polska-izrael.edu.pl

4. Żydzi w Polsce. Ocalić od zapomnienia - uczyć dla przyszłości: www.zydziwpolsce.edu.pl

5. Polskie wydanie Księgi Sprawiedliwych wśród Narodów Świata: www.ksiega-sprawiedliwych.pl

6. Yad Vashem: www.yadvashem.org

7. Rada Europy - projekt „Nauczanie Pamięci':

http://www.coe.int/t/dg4/education/remembrance/default_en.asp

Metryczka

19.04.2011
Data publikacji 19.04.2011
Osoba wytwarzająca/odpowiadająca za informację:
Andrzej Kulmatycki
Osoba udostępniająca informację:
Andrzej Kulmatycki
do góry