Moje skróty

Kuratorium Oświaty w Warszawie

Dziesiąta edycja międzynarodowego projektu Jesteśmy Razem - Aktualności -

Nawigacja

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Dziesiąta edycja międzynarodowego projektu Jesteśmy Razem

20.09.2019

19 września już po raz dziesiąty młodzież polska i izraelska spotkały się na terenie dawnego niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady i obozu pracy w Treblince, by uczcić pamięć tragicznie zmarłych ofiar. W uroczystościach uczestniczyli Zdzisław Sipiera - Wojewoda Mazowiecki oraz Aurelia Michałowska – Mazowiecki Kurator Oświaty.

Główne uroczystości pod Pomnikiem Ofiar Obozu Zagłady w Treblince rozpoczęły się minutą ciszy, po której odegrano hymny państwowe Izraela i Polski. Następnie Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera, Wiceambasador Izraela w Polsce Tal Ben-Ari Yaalon, p.o. Dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN Zygmunt Stępiński, młodzież izraelska i polska oraz świadkowie historii zapalili sześć zniczy upamiętniających sześć milionów ofiar Holocaustu: znicz Pamięci, znicz Sprawiedliwych, znicz Pamięci Jana Korczaka, znicz Przyjaźni Między Narodami, znicz Oporu i Bohaterstwa, znicz Nadziei.

Jesteśmy Razem to tradycyjna forma uroczystego upamiętnienia ofiar obozu i jednocześnie współczesna edukacja przybliżająca tragiczną historię Treblinki oraz przestrzegająca młode pokolenia przed konsekwencjami wynikającymi z uprzedzeń i nietolerancji.

Głównym celem projektu jest edukacja i integracja młodzieży z województwa mazowieckiego z ich rówieśnikami z Izraela. Corocznie pół tysiąca uczniów, po 250 z każdego kraju, uczestniczy w spotkaniu, które ma za zadanie, poprzez edukację historyczną, zbliżyć do siebie obie grupy młodych ludzi.

Jesteśmy Razem to wspólna inicjatywa Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego oraz Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Partnerami tego przedsięwzięcia są Muzeum Treblinka. Niemiecki nazistowski obóz zagłady i obóz pracy (1941-1944), miasto i gmina Kosów Lacki oraz Zespół Szkół w Kosowie Lackim.

Projekt Jesteśmy Razem realizowany jest we współpracy z Ministerstwem Edukacji Izraela. Nadaje to przedsięwzięciu wymiar międzynarodowy. Spotkanie kolejny raz umożliwiło nawiązanie bezpośrednich kontaktów między młodymi ludźmi z Polski i Izraela, co przyczynia się do zbliżenia obydwu narodów.

Więcej informacji na stronie Mazowieckiego Urzędu Wojdewódzkiego. 

Metryczka

Data publikacji 20.09.2019
Data modyfikacji 09.01.2020
Osoba wytwarzająca/odpowiadająca za informację:
Mazowiecki Urząd Wojewódzki
Osoba udostępniająca informację:
Kornelia Szczepaniak
do góry