Moje skróty

Kuratorium Oświaty w Warszawie

Finał Narodowego Czytania - Aktualności -

Nawigacja

Finał Narodowego Czytania

06.09.2017

Mazowiecki Kurator Oświaty Aurelia Michałowska wzięła udział w finale Narodowego Czytania, który odbył się 2 września w Instytucie Głuchoniemych im. ks. Jakuba Falkowskiego w Warszawie. Lekturą tegorocznej edycji było "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego.

Po raz pierwszy w historii "Wesele" zostało przetłumaczone na Polski Język Migowy. Wspólna lektura fragmentów dramatu odbyła się w obecności Pary Prezydenckiej, która na estradzie auli Instytutu Głuchoniemych odczytała fragment dramatu. Towarzyszyły jej dwie tłumaczki, które symultanicznie przekładały na język migowy odczytywane kwestie.

Narodowe Czytanie to akcja współtworzona przez tysiące Polaków, setki instytucji samorządowych i pozarządowych, a także przedstawicielstwa dyplomatyczne.

Tegoroczna akcja odbyła się w całej Polsce oraz w 26 krajach − w ponad 2 tys. miast i miejscowości. Place, biblioteki, szkoły, a nawet pociągi i tramwaje w tych miejscach można było usłyszeć w sobotę "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego.

Narodowe Czytanie to polska akcja społeczna objęta Honorowym Patronatem Pary Prezydenckiej. Została zapoczątkowana w roku 2012 przez Prezydenta RP. Jej celem jest propagowanie znajomości literatury narodowej. W ramach inicjatywy publicznie (w tym również w środkach masowego przekazu) odczytywane są obszerne fragmenty dzieł literackich. Do tej pory w ramach akcji czytano "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza, dzieła Aleksandra Fredry, Trylogię Henryka Sienkiewicza i "Lalkę" Bolesława Prusa.

FOT. Maciej Biedrzycki / KPRP

Metryczka

Data publikacji 06.09.2017
Data modyfikacji 06.09.2017
Osoba wytwarzająca/odpowiadająca za informację:
Agata Siekierska
Osoba udostępniająca informację:
Agata Siekierska
do góry