Moje skróty

Kuratorium Oświaty w Warszawie

„Cybernauci” − bezpieczne zachowania w sieci - Informacje bieżące -

Nawigacja

Informacje bieżące

„Cybernauci” − bezpieczne zachowania w sieci

Fundacja Nowoczesna Polska zaprasza szkoły do skorzystania z materiałów przygotowanych w ramach projektu kształtowania bezpiecznych zachowań w sieci „Cybernauci”, sfinansowanego ze środków Ministra Edukacji Narodowej. Dzięki udostępnionym zasobom edukacyjnym szkoły mogą samodzielnie i niezależnie od zewnętrznych instytucji, czy projektów wdrażać temat cyberbezpieczeństwa i edukacji medialnej w swoich placówkach.

W ramach projektu na stronie cybernauci.edu.pl dostępne są:

  • pakiet materiałów edukacyjnych online dla uczniów, nauczycieli i rodziców;
  • 51 opisanych działań w bazie Dobrych Praktyk;
  • 150 publikacji w katalogu ogólnodostępnych materiałów edukacyjnych;
  • informacje dotyczące 5 edycji Konkursu Cybernautów dla szkół, inspirujących do podejmowania działań promujących bezpieczeństwo w sieci wśród społeczności szkolnych.

W bazie Dobrych Praktyk gromadzone są opisy działań, które zostały samodzielnie zaplanowane i zrealizowane przez szkoły w ramach trzech poprzednich edycji Konkursu Cybernautów. Można tam znaleźć 51 inspirujących przykładów działań wewnątrzszkolnych takich jak: konkursy plastyczne czy poetyckie, quizy, pokazy filmowe i teatralne czy scenariusze zajęć, jak i działania bardziej otwarte, szerzej angażujące lokalną społeczność: spotkania z policjantami, konferencje czy pikniki rodzinne. Dodatkowo, opis każdej dobrej praktyki można pobrać bezpłatnie ze strony projektu.

Materiały edukacyjne to pakiet przygotowany z myślą o wszystkich grupach społeczności szkolnej: komiksy dla dzieci i młodzieży, test wiedzy dla rodziców oraz scenariusze zajęć dla nauczycieli. Wszystkie materiały dostępne są na licencji CC BY SA 3.0, co oznacza, że można z nich bezpłatnie korzystać, pobierać i modyfikować. Materiały dostępne są w zakładce materiały edukacyjne na stronie projektu.

W katalogu ogólnodostępnych materiałów edukacyjnych znajduje się 150 pozycji, które mogą być pomocne w samodzielnym prowadzeniu zajęć w szkołach z zakresu bezpieczeństwa w sieci.

"Cybernauci − kompleksowy projekt kształtowania bezpiecznych zachowań w sieci” to projekt szkoleniowy realizowany przez fundację Nowoczesna Polska w partnerstwie z Collegium Civitas. Projekt jest finansowany ze środków Ministra Edukacji Narodowej i został objęty honorowym patronatem przez Ministerstwo Cyfryzacji, Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka oraz Ośrodek Rozwoju Edukacji.

W ramach "Cybernautów" został przygotowany Program Szkoleniowy, który działaniami warsztatowymi obejmuje szkoły w całej Polsce, a w nich: uczniów, nauczycieli i rodziców. Głównym celem projektu jest podniesienie poziomu bezpieczeństwa korzystania z sieci przez dzieci i młodzież, a także ich rodziców, opiekunów i nauczycieli.

 

Metryczka

Data publikacji 08.08.2018
Data modyfikacji 08.08.2018
Osoba wytwarzająca/odpowiadająca za informację:
Materiały Fundacji Nowoczesna Polska
Osoba udostępniająca informację:
Agata Siekierska
do góry